Letné prázdniny sa skončili a s nimi aj koncerty trnavského Leta na korze. Ale na smútenie nemám ani dôvod, ani čas – veď bluesových podujatí je aj na prelome leta a jesene toľko, že nedostatkom hudby netrpím.
A hneď vo štvrtok 7. septembra som mala dôvod na radosť – cestovala som totiž do Skalice, kam som bola pozvaná na celoslovenskú súťažnú prehliadku bluesových kapiel Slovakian Blues Challenge 2017. Konala sa od 19:00 hod. v priestoroch reštaurácie Srdiečko. Hneď ako som do tej reštaurácie vošla, zapôsobila na mňa príjemnou, priam domáckou atmosférou. Zaujali ma štýlové masívne drevené stoly, lavice a stoličky. Sedela som pri stole v záhrade reštaurácie na stoličke, ktorá bola až neuveriteľne ťažká, ale moje myšlienky si ľahučko poletovali.
Na úvod podujatia sa všetkým prítomným za organizátora – občianske združenie SLOVAKBLUES, o. z. prihovoril Ľuboš Beňa. Večer plný hudby sa začal vernisážou výstavy obrazov s bluesovou tematikou „Obrazy z výletu. Miesta a ľudia.“ Autorkou obrazov je Danuta Matysik, manželka šéfredaktora poľského časopisu Twój Blues Andrzeja Matysika, ktorý bol aj členom poroty Slovakian Blues Challenge 2017. Spolu viackrát navštívili USA a Danuta Matysik sa pri svojej tvorbe inšpirovala americkým juhom a oblasťou rieky Mississippi. Myslím si, že autorke sa podarilo pekne zachytiť bluesovú atmosféru. Zaujal ma najmä obraz, na ktorom bosé svetlovlasé dievčatko a statná černoška tancujú na ulici pri živej bluesovej hudbe. Ako povedal Peter Bonzo Radványi, moderátor podujatia, blues si rozumie aj s inými druhmi umenia.
Obrazy Danuty Matysik mu svojím štýlom a bohatou farebnosťou pripomenuli insitné umenie z Kovačice. Podľa redaktora z rádia Proglas Milana Tesařa, ktorý výstavu oficiálne otvoril, sú americkí bluesmeni toho názoru, že blues môže hrať nielen rodený Američan, ale aj Európan, ak cíti podstatu tejto hudby. Obrazy Danuty Matysik sú vzácne tým, že na nich tiež vystihla podstatu, kolorit kolísky bluesovej hudby. Prítomným sa tiež milo prihovorila sama autorka a mala nesmiernu radosť zo srdečného prijatia v Srdiečku.
Následne sme sa presunuli do polootvorenej časti reštaurácie k pódiu. Ľuboš Beňa najprv poďakoval sponzorom, predovšetkým Hlavnému partnerovi súťaže – Fondu na podporu umenia a partnerovi Neinvestičnému fondu Mesta Skalica. Peter Bonzo Radványi predstavil medzinárodnú porotu ktorú tvorili: Andrzej Matysik a manželkou Danutou Matysik z Poľska a vydavatelia časopisu Twój Blues; Karel Prokeš, organizátor známeho českého hudobného festivalu Valašský Špalíček; Ján Sklenár z rádia Devín; Milan Tesař (predseda poroty) z brnianskeho rádia Proglas a Jaromír Kratochvíl z vydavateľstva Indies Happy Trails Records z Brna. Mesto Skalica zastupovali v porote riaditeľ ZUŠ Skalica Marek Gula a skalický hudobník Ľuboš Beňa, obidvaja členovia kultúrnej komisie mesta Skalica.
Moderátor večera Bonzo Radványi zdôraznil, že súťažná hudobná prehliadka je ako Olympijské hry – nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Cena pre víťaza však bola lákavá – možnosť účasti na European Blues Challenge 2018 v nórskom meste Hell. Potom už nasledovali vystúpenia súťažiacich kapiel. Zo svojho miesta v záhrade som na pódium pekne videla a tiež som dobre počula hudbu.
Ako prvý vystúpil Marián Lucký & Band. Hudba tohto zoskupenia z Bratislavy bola poriadne rezká a hlasná, ale aj melodická. Hudobne zdatný gitarista a spevák Marián Lucký sa vyjadril, že ich pesničky sú väčšinou bluesové, ale členovia kapely nie sú zástancami ortodoxného blues. A tak sme si užili aj poriadnu porciu rocku. Kapela hrala hlavne veci z vlastnej tvorby, väčšinou zo sólového albumu Mariána Luckého About Life. Prevažovala angličtina, zaznela však aj po slovensky spievaná skladba Choďte domov, ktorá vyjde v najbližších dňoch ako nový singel a v Skalici na Slovakian Blues Challenge 2017 bola po prvý raz hraná na verejnosti. Poslednú skladbu vystúpenia tejto hudobnej formácie, Dear Friend, venoval Marián Lucký svojmu zosnulému kamarátovi Mariánovi Vargovi, ktorý pochádzal zo Skalice. Kapela zožala zaslúžený potlesk.
Počas krátkej prestávky moderátor porozprával niečo z histórie Slovakian Blues Challenge a European Blues Challenge. Ja som si k tomu dala espresso kávu a bola som pripravená na ďalší prísun hudby.
Druhou kapelou, ktorá zabojovala o víťazstvo, bola bratislavská Blue Zodiac. Okrem blues a rocku výdatne čerpá aj z popových vôd a tiež vsadila na vlastnú tvorbu. V tomto hudobnom zoskupení ma zaujala mladá speváčka Daniela Obšitníková. Keď rozprávala, pôsobila mierne zakríknuto a nesmelo, no len čo začala spievať, tréma bola preč. Jej hlboký hlas bol oduševnený, sebaistý a presvedčivý. Okrem nej sa ako dobrý spevák predstavil aj gitarista Martin Vasil. Texty piesní boli v angličtine. Zazneli napríklad songy Better World, 17, She, Mountains High či Wonderous Time. Hudba tejto formácie plynula ľahko a príjemne sa počúvala. Poslucháči na ňu reagovali veľmi pozitívne.
Po prestávke vystúpili poslední súťažiaci – mladá kapela Kiero Grande z Veľkého Kýru. Na úvod spevák a gitarista Ady Kelemen oznámil, že nám zahrajú svoj blues-rock. Dodal, že dúfa, že hlasitosť nebude veľmi vysoká. A do tretice sme tu mali prevahu vlastnej tvorby: Kiero Grande zahrali viacero vecí zo svojho albumu Unorthodox, ako Rescue Me, For My Own, či temnejšiu The One. Tiež však zaznela vlastná skladba Blind And Cruel, ktorá sa na albume nenachádza. Jedinou prevzatou skladbou v podaní Kiero Grande bola v ten večer Purple Haze od Jimiho Hendrixa. Kapela bola veľmi dobre zohraná a jej temperamentný a melodický blues-rock obecenstvo odmieňalo veľkým potleskom. Ady Kelemen spieval ako vždy rázne a od srdca, jeho mocný hlas sa hodil k hudbe ako maslo na chlieb. Záverečnú skladbu Dig A Hole, tiež z albumu Unorthodox, spevák s čiernym humorom okomentoval slovami, že sa lúčia a vykopú si hrob (narážal na názov pesničky). Ale publikum im dávalo najavo, že taký koniec si rozhodne nezaslúžia a ozývali sa pokriky, aby Kiero Grande ešte nejakú pesničku pridali. Ale to sa už nedalo, ich vyhradený čas uplynul.
Porota sa odobrala zrátať hlasy a dlho jej to netrvalo. Na pódiu sa zhromaždili všetci členovia súťažiacich kapiel. Čoskoro predstúpil pred mikrofón predseda poroty Milan Tesař a slávnostne vyhlásil víťaza. Stala sa ním hudobná formácia Kiero Grande, ktorá mala najväčší úspech nielen u poroty, ale aj u publika. Jej členovia boli z víťazstva prekvapení, dojatí a veľmi šťastní. Pevne verím, že budú reprezentovať Slovensko na European Blues Challenge 2018 a prinesú do nórskeho mesta Hell svieži blues-rockový vietor.
A tak bolo v ten večer Srdiečko plné blues a po skončení Slovakian Blues Challenge 2017 niektoré srdcia priam plesali, niektoré boli možno trošku sklamané, ale nič sa nedá robiť, víťaz môže byť len jeden. Myslím si však, že podujatie bolo hlavne o dobrej hudbe hranej od srdca a tou nás potešili všetky tri kapely. Bol to naozaj krásny večer v príjemnej a pohostinnej Skalici.
Text: Ružena Šípková
Foto: Ružena Šípková, Peter Čimbora, Ľuboš Beňa
September 2017