Big beat má s bluesom veľa spoločného, veď najmä vďaka britským beatovým skupinám sa bluesová muzika dostala v 60. rokoch XX. storočia do povedomia poslucháčskej verejnosti, rozšírila sa do celého sveta a figurovala aj v nešpecializovaných bežných pop hitparádach. Napríklad nádherná verzia klasickej bluesovej skladby Little Red Rooster od Willie Dixona sa v decembri roku 1964 v podaní skupiny The Rolling Stones vyšplhala až na vrchol britského hitrebríčka. To len na úvod, aby ste vedeli prečo na našej stránke spomínam big beatový koncert.
5. decembra sa v Bratislave uskutočnil špeciálny spomienkový koncert s názvom Bigbítové Vianoce. Dalo by sa už hovoriť o tradícii, lebo to bolo tretíkrát, čo sa v decembri stretli big beatoví veteráni a priaznivci starej muziky, muzikanti i fanúšikovia. Celý večer moderoval Ľubo Belák, ktorý ho odštartoval spomienkou na legendárny bratislavský V klub prostredníctvom bluesovej skladby Kúpil som si…
Do Ľubom Belákom navodenej atmosféry nastúpila trnavská skupina The Breakers, ktorá hrá svoj autentický big beat v nezmenenom zložení už od polovice šesťdesiatych rokov a okrem niekoľkých starých hitov od The Rolling Stones, McCoys, Chucka Berryho či Monkees ponúkla aj pár skladieb z vlastnej autorskej kuchyne. Po skupine The Breakers v rýchlom slede nasledovali sólové vystúpenia Petra Nagya a Pavla Hammela. Paľo Hammel si nielenže zaspomínal ako so skupinou Prúdy nahrával pesničky na platňu Zvoňte zvonky, ale pohotovo hneď zahral niekoľko z nich. Hoci na pôvodných nahrávkach majú bohaté aranže, zneli celkom dobre aj v minimalistickom kabáte, len so sprievodom akustickej gitary. Hammel, ktorý o dva dni oslávil 65. narodeniny, zakončil svoje vystúpenie neodmysliteľnou Medulienkou. To už obecenstvo spievalo spolu s ním. Nálada postupne gradovala a na pódium prišla skupina The Buttons v 6. dekáde označovaná za slovenských The Rolling Stones. Tá okrem neodmysliteľných starých skladieb od Stonákov ako Ruby Tuesday či Honky Tonk Women zahrala aj niekoľko vlastných z ich cédečka Between The Stones.
Ďalšia známa osobnosť slovenského big beatu, gitarista a spevák Laco Lučenič sa objavil na pódiu už ako hosť skupiny The Buttons. No potom sám, len so svojimi mašinkami a gitarou predviedol niekoľko ukážok z jeho nového spomienkového projektu na sixties. Pripomenul nám Let´s Make A Summer od Beatmenov s pekným bluesoidným gitarovým sólom, slávnu pieseň Sound of Silence od US dvojice Simon & Garfunkel i dva staré hity britskej skupiny The Who – Pinball Wizard a I´m A Boy.
O potešenie uší i duší aj bluesových fanúšikov medzi poslucháčmi a nostalgické spomienky sa postaral na záver koncertu ďalší big beatový veterán – basgitarista Fedor Frešo. Spolu s výborným gitaristom a spevákom Marianom Luckým, bubeníkom Petrom Szapuom a klávesákom Jakubom Tvrdíkom, teda s kapelou The Badge zameranou na hudbu 60. rokov, ponúkol nielen niekoľko piesní od The Beatles, ale skladbou Baby Do Not Cry pripomenul časy, keď hrával s Ursínym v skupine The Soulmen a zahral aj peknú verziu slávnej skladby Red House od Jimi Hendrixa či bluesové štandardy ako Crossroads či Born On The Bad Sign, ktoré kedysi hrávali Cream.
Hoci tohtoročný spomienkový koncert Bigbítové Vianoce ponúkol ako vždy neopakovateľné chvíle, dúfam, že Dodovi Šuhajdovi, spevákovi skupiny The Buttons a hlavnému organizátorovi tohto neuveriteľne vydareného podujatia, sa podarí podobný husársky kúsok zopakovať aj na budúci rok.
Bonzo Radványi
December 2013