Na Chorvátsko nedám dopustiť. Nie je to len obľúbená dovolenková destinácia našich dovolenkárov ale aj krajina, kde majú radi bluesovú hudbu. Presvedčil som sa o tom v predchádzajúcich rokoch, keď sme tam spolu s Ľubošom Beňom hrali na viacerých festivaloch vrátane International Zagreb Blues Festivalu, ba dokonca sme hosťovali aj v Chorvátskej televízii. Potvrdilo sa mi to aj teraz, keď sa začiatkom augusta na plagátoch dvoch ďalších bluesových festivalov – Kastav Bluesfest a International Blues Music Day v Splite objavili naše mená: Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi.
Napriek veľkému strašeniu v televíznych správach situácia na cestách do Chorvátska bola v pohode, stálo sa len pri platení za prejazd diaľnicou a keď sa kontrolovali pasy, čo je samozrejmé. Kolesá nás dokrútili v piatok 5. augusta bez problémov až do prímorského historického mestečka Kastav neďaleko Rijeky. Medzinárodný Kastav Bluesfest, jeden z najväčších bluesových festivalov v Chorvátsku, sa začal už vo štvrtok a celkove trval 5 dní. Festival je venovaný pamiatke amerického bluesového gitaristu a speváka Philadelphia Jerry Ricksa, ktorý si Kastav vybral za svoj domicil a nakoniec tam aj v roku 2007 umrel.
V Kastave sme okrem hlavného organizátora Damira Haličiča, inak famózneho akustického gitaristu, stretli aj virtuózneho hráča na ústnu harmoniku Tomislava Golubana. Tešil som sa na spoločné hranie s ním, no bohužiaľ v ten večer vystupoval na inom mieste, a tak z jam session nebolo nič. Každodenné festivalové koncerty sa odohrávali nielen v samotnom Kastave ale aj v susediacich prímorských mestečkách Kostrena, Matulji, Viškovo a Čavle.
My sme hrali v Matulji. Pôvodne sme mali hrať vonku v amfiteátri, ale keďže skúsení domáci objavili popoludní na jasnej oblohe kdesi úplne ďaleko malý tmavý fliačik, koncert sa potom presunul do neďalekej športovej haly. Prekvapilo ma to, lebo bolo skutočne krásne slnečné počasie, ale musím priznať, že mali pravdu, lebo okolo siedmej hodiny sa spustil parádny lejak. Po celodennej páľave to bolo celkom príjemné a vítané osvieženie. Koncert bol fajn. Športová hala pokiaľ bola prázdna mala síce dosť veľký dozvuk, no vďaka obecenstvu, ktoré ju zaplnilo skoro do posledného miesta, sa „echovanie“ zmenšilo a o zvyšok sa postarali výborní zvukári. Nakoniec sme boli všetci spokojní, ako sa to hovorí v športových kruhoch – domáci i hostia. Dokonca viacerí z nadšeného publika nás pozvali aj k nim domov. Pravda, prostredníctvom nášho cédečka.
Na rovnakom pódiu v ten večer vystúpilo aj chorvátske Trio 99th, elektrické power trio s výborne spievajúcim basistom a gitaristom, ktorí ponúkli set plný bluesrockových štandardov ako The Thrill Is Gone, Red House Blues, Mary Had a Little Lamb atď.
V publiku sedel aj známy blues & roots expert, britský slide gitarista a dobrista Michael Messer, s ktorým sme si po koncerte spoločne pri travarici zaspomínali na jeho návštevu trnavského Dobrofestu pred skoro 20 rokmi. Jeho sobotný koncert, podobne ako ani ďalšie koncerty Kastav Bluesfestu, vrátane vystúpenia afroamerickej speváčky Ty Le Blanc z Louisiany, chorvátskeho gitarového virtuóza Damira Haliliča. a mnohých ďalších, som bohužiaľ nevidel, lebo v sobotu nás čakalo hosťovanie na ďalšom bluesovom festivale v asi 450 km vzdialenom Splite.
Počasie pod mrakom bolo pre nás na rozdiel od dovolenkárov vítané a kľukatá cesta plná tunelov, ktorá sledovala pobrežie, nás zaviedla na juh. Split nás privítal priam neuveriteľným vreskotom cikád, kombinovaným so špliechaním morských vĺn a občasným trúbením lodí, čo dohromady vytváralo špeciálnu zvukomalebnú symfóniu s poriadnymi decibelmi.
Hrali sme vonku, na terase preplneného hudobného klubu, ktorý bol vzdialený len niekoľko metrov od mora. Bol to prvý ročník nového festivalu s názvom International Blues Music Day, s podtitulom 1st Ovčice Summer Blues Festival a dúfam, že sme k jeho úspechu prispeli aj my, lebo jeho organizátor po našom vystúpení nám pripil na zdravie travaricou a hneď nás pozval aj na druhý rok. V priebehu koncertu si s nami hosťovsky zaspievala speváčka Antonija a na ústnu harmoniku zahral Boris Hrepa zo známej chorvátskej kapely Sunnysiders.
Na druhý deň nás čakala dlhá, niečo vyše 1000 kilometrová cesta domov, na ktorej nás spomalili znova len turnikety pri platení za diaľnicu a niekoľko nutných zastávok na pumpách či odpočívadlách s postupne sa meniacimi sa názvami: Odmorište v Chorvátsku, Počivališče v Slovinsku či Rastplatz v Rakúsku. Dobro došli!
Text: Bonzo Radványi
Foto: Siniša Bizović, Kastav Blues Facebook, Kavana Ovcice Facebook
August 2016