V nedeľu 5. februára sa v Los Angeles uskutočnilo slávnostné udeľovanie cien Grammy Awards 2023. V médiách sa síce venuje najväčšia pozornosť extravagantným róbam, ktoré mali ocenené speváčky na sebe, no to nemení nič na skutočnosti, že večerná ceremónia bola najmä o hudbe. Veď každoročné Grammy sú najvýznamnejšími hudobnými cenami na svete a považujú sa za ekvivalent filmových Oscarov. Takáto cena nielenže poteší, ale je to zároveň aj veľkým a zaslúženým uznaním pre každého muzikanta, speváka či autora.
V tomto roku sa Grammy udeľovali už po 65-krát. Pribudlo 5 nových kategórií, niektoré boli zasa premenované, no dve kategórie, ktoré sa venujú bluesu, ostali nezmenené. Aj keď sa zdá, že v záplave všetkých možných a populárnejších hudobných štýlov a žánrov boli trochu stratené, priniesli tak zaujímavú hudbu, že sa nedá okolo nej prejsť bez povšimnutia. V oboch prípadoch sa o cenu v podobe zlatého gramofóniku na čiernej podkladovej doske uchádzalo 5 nominovaných vynikajúcich albumov, ktoré vyšli v období medzi 1. októbrom 2021 a 30. septembrom 2022.
V kategórii Najlepší album tradičného bluesu (Best Traditional Blues Album) vavrínový veniec víťaza získal v neobyčajne silnej konkurencii najnovších opusov takých bluesových velikánov ako sú Buddy Guy, John Mayall, Charlie Musselwhite či skupina Gov´t Mule, osemdesiatročný spevák, gitarista a harmonikár Taj Mahal spolu s ďalším známym veteránom bluesovej scény, slide gitaristom, hráčom na mandolínu a banjo a vokalistom Ry Cooderom (75). Ocenenie dostali za spoločný minuloročný projekt s názvom Get On Board, na ktorom ponúkli verzie 11 skladieb z repertoáru legendárnej bluesovej dvojice Sonny Terry & Brownie McGhee (The Midnight Special, Pick a Bale of Cotton, Cornbread, Peas, Black Molasses atď).
Obrovská tlačenica bola aj v ďalšej kategórii venovanej bluesovej hudbe. Tentoraz súčasnej. O titul Najlepší album súčasného bluesu (Best Contemporary Blues Album) sa uchádzala nielen kráľovná bluesu, speváčka Shemekia Copeland, spevák a multiinštrumentalista Ben Harper, elektrický gitarista Eric Gale alebo skupina North Mississippi Allstars ale aj víťazný bluesrocker Edgar Winter s nahrávkou Brother Johnny. Tá je poctou jeho slávnejšiemu bratovi, nebohému Johnny Winterovi a prináša nové verzie 17 skladieb, ktorými sa preslávil, vrátane Rock ´N´Roll Hoochie Koo, I´m Yours and I´m Hers alebo Mean Town Blues. Pri nahrávaní holdu nezabudnuteľnému legendárnemu gitaristovi a spevákovi hosťovali v štúdiu také známe osobnosti z bluesovej resp. bluesrockovej scény ako Joe Bonamassa, Billy Gibbons, Keb´ Mo´, Derek Trucks, Bobby Rush, Kenny Wayne Shepherd, Warren Haynes, Joe Walsh, Steve Lukather, Doyle Bramhall II, Robben Ford, ba dokonca v jednej skladbe môžeme počuť aj bývalého bubeníka skupiny The Beatles Ringo Starra.
To ale ešte nie je všetko. V oboch spomínaných bluesových kategóriách síce dominujú v tomto roku muži, no treba nazrieť aj do ďalších kategórií. Známa americká bluesová speváčka, slidegitaristka a skladateľka Bonnie Raitt si v tomto roku zaknihovala neobyčajný úspech a z Los Angeles si odniesla až tri zlaté gramofóniky. A to vďaka titulnej skladbe jej minuloročného, už 18. štúdiového albumu Just Like That, ktorá bola vyhlásená za Skladbu roka a zvíťazila aj v kategórii Best American Roots Song. Obdobné prvenstvo v kategórii Best Americana Performance získala zasa za skladbu Made Up Mind, ktorá spomínaný album otvára. Napriek všetkým výhradám k udeľovaniu cien a k balastu, ktorý nám súčasná hudobná scéna ponúka, albumy ocenené Grammy 2003 dokazujú, že bluesová hudba má ešte stále čo povedať aj dnešnému poslucháčovi.
Bonzo Radványi
09/02/2023