Chuck Berry má deväťdesiat rokov

Happy Birthday Mr. Rock ´n Roll

Nebohý John Lennon kedysi povedal: „Ak by ste sa pokúšali dať rock n rollu iné meno, môžete ho pokojne nazvať Chuck Berry.“ Vystihol to veľmi presne, lebo Chuck Berry v druhej polovici 50. rokov svojimi skladbami a hrou na gitare skutočne definoval rock ´n roll a doslova vybudoval základ, na ktorom jeho nasledovníci potom postavili gitarový rock s jeho rozličnými štýlovými odtieňami.

chuck-berry-ma-90-rokov-1

Rodák zo St. Louis, gitarista, spevák, skladateľ a v neposlednom rade charizmatický showman slávi 18. októbra 90. narodeniny. Legendárny jubilant sa zapísal do histórie množstvom neobyčajne rytmických skladieb obohatených dovtedy nepočutou originálnou textovou poetikou a typickými gitarovými vyhrávkami, v ktorých nezaprel svoje bluesové korene. Nakoniec väčšinu svojich najslávnejších hitov nahral v Chicagu pre známu bluesovú gramofirmu Chess Records. Napríklad v skladbe Maybelline, Berryho prvom hite z roku 1955, môžeme počuť aj legendárneho basistu Willie Dixona.

Jeho známe skladby ako Johnny B. Goode, Roll Over Beethoven, Memphis Tennessee, Carol, Rock and Roll Music, Sweet Little Sixteen, Too Much Monkey Business a celý rad ďalších, ktorým tento neobyčajne kreatívny umelec vtisol pečať jedinečnosti a vdýchol nadčasovosť, hrali v podstate všetci, či už to boli rock and rollové legendy ako Elvis Presley, Jerry Lee Lewis, Carl Perkins, Buddy Holly alebo slávne skupiny The Beatles, The Rolling Stones a The Beach Boys, bez ktorých si nevieme predstaviť sixties. V priebehu rokov k nim pribudli aj takí rozdielni interpreti ako Jimi Hendrix, Sex Pistols, Band, MC 5, Elton John, Emmylou Harris, Johnny Winter, Buck Owens & the Buckaroos, AC/DC, Grateful Dead, Tom Jones, George Thorogood & the Destroyers, Judas Priest, Iron Maiden, Status Quo, Sheryl Crow, Bruce Springsteen, Simon and Garfunkel, Taj Mahal, ELO, Waylon Jennings a mnohí mnohí iní.

chuck-berry-ma-90-rokov-2

Chuck Berry obdržal za svoju hudbu množstvo prestížnych ocenení. Roku 1984 mu udelili cenu Gramy za celoživotné dielo, bol jedným z prvých hudobníkov, ktorých uviedli do Rock and rollovej siene slávy hneď po jej otvorení v roku 1986, roku 2014 získal cenu Polar Music Prize, v rebríčku 100 Greatest Artists of All Time známeho amerického hudobného časopisu Rolling Stone je uvedený na 5. mieste, v rebríčku 100 najlepších gitaristov všetkých čias získal 6. priečku, šesť jeho piesní sa dostalo aj medzi 500 najlepších skladieb všetkých čias atď.

Hudba Chucka Berryho sa stala klasikou a zasiahla celý svet. Výnimkou nebolo ani naše Slovensko. Bigbiťáci sa v 60. rokoch učili na jeho skladbách angličtinu a typické rytmické rockové frázovanie, okrem toho v júni roku 1993 sme mali to šťastie zažiť jeho koncert na Devíne a Berryho skladby znejú stále čerstvo viac ako po polstoročí aj na dnešných rockových oldiesparties. No nezabudli na neho ani slovenskí bluesmeni. Ak budete mať možnosť, vypočujte si veľmi zaujímavú svojskú verziu Berryho skladby Johnny B. Goode v podaní Ericha Boboša Procházku a Marka Wolfa z ich albumov Diversion alebo Live, či ešte lepšie priamo na ich koncerte.

Chuck Berry už niekoľko rokov nevystupuje a ani na internete som nenašiel žiadnu správu o nejakom chystanom špeciálnom koncerte pri príležitosti jeho 90. narodenín. Škoda. V každom prípade:  !!! Happy Birthday Chuck !!! A vrelá vďaka za tvoju skvelú a jedinečnú hudbu.

Bonzo Radványi
Október 2016