Rok ubehol ako voda a v Trnave sa opäť konala významná hudobná udalosť: jednodňový festival Malý Dobrofest 2021. Bol to už 7. ročník tohto podujatia. Je venované Jánovi Dopjerovi (Johnovi Dopyerovi), slovenskému vynálezcovi rezofonickej gitary, ktorej dal názov dobro. Ján Dopjera až do odchodu do USA vyrastal v dedinke Dolná Krupá blízko Trnavy. V roku 2003 mu mesto Trnava udelilo Čestné občianstvo in memoriam. Malý Dobrofest je tiež spomienkou na celosvetovo jedinečný medzinárodný hudobný festival Dobrofest Trnava (1992-2008), vďaka ktorému sa Trnava i celé Slovensko dostali do povedomia hudobníkov na celom svete.
Organizátorom Malého Dobrofestu je Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. Tento rok sa uskutočnil v piatok 27. augusta v priestoroch Nádvoria na Štefánikovej ulici. Jeho moderátorom bol bluesman Peter „Bonzo“ Radványi, ktorý bol kedysi výkonným riaditeľom medzinárodného hudobného festivalu Dobrofest Trnava. Festival z verejných zdrojov podporilo mesto Trnava. Podujatie ďalej podporili: Nádvorie – priestor súčasnej kultúry, Kultúrne centrum Malý Berlín, Libros, Edit Print, Penzión Oáza, WebHouse a HALADA advokátska kancelária. Mediálnymi partnermi boli: Trnava-live.sk, Trnavskyhlas.sk, Domesta.sk, Bluesmusic.sk a MTT.
Pred podujatím nás trochu potrápilo počasie, no augustové prehánky našťastie rýchlo prešli. Keď sa festival o 20.00 hod. začínal, už sa stmievalo a bolo chladno. Fanúšikov dobrej hudby to však neodradilo, Nádvorie bolo plné obecenstva. Aj tento rok na Malom Dobrofeste vystúpili významní hudobníci zo Slovenska i zo zahraničia. Po príhovore Andreja Haladu, predsedu Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z., festival otvorilo slovenské bluesové duo Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi. Obaja sa tešili, že si v Trnave znova po roku zahrajú a obecenstvo ich uvítalo s nadšením. Ľuboš Beňa (rezofonická gitara, bicie) a slovenská bluesová a bigbítová legenda Peter „Bonzo“ Radványi (spev, rezofonická gitara, ústna harmonika) ponúkli pesničky zo svojho tradičného repertoáru. Nie, nehrmelo, to sa len Nádvorím niesla hudba plná radosti a energie.
Okrem iných zaznela aj pesnička No Expectations, pôvodne od The Rolling Stones, ktorú hudobníci venovali pamiatke Charlieho Wattsa, nedávno zosnulého bubeníka tejto kapely. Smútok však Nádvorie neovládol. Bonzo Radványi žartoval, že hudba, ktorú hrajú na svojich kovových rezofonických gitarách sa nazýva „dobroabilly“, pričom „billy“ je veľký bubon, na ktorom hrá Ľuboš. Dodal, že na tomto Malom Dobrofeste sa znova presvedčil, že hudba nielen lieči, ale aj zohrieva. Záverečnou pesničkou vystúpenia bola Sweet Home Chicago, premenovaná na Sweet Home Dobrofest. Bonzo zapojil do spevu aj publikum a Ľuboš usilovne roztlieskaval, chvíľu aj stojac hore na veľkom bubne. Krásny úvod festivalu.
Nasledovalo vystúpenie sólistu, skutočnej európskej, ba i svetovej roots & bluesovej hviezdy: holandského speváka a gitaristu Hansa Theessinka, ktorý dlhé roky žije vo Viedni. Na pódiu mu robilo spoločnosť päť gitár. Bolo medzi nimi i drevené dobro a celokovová rezofonická gitara. Ak som sa dobre pozerala, Hans Theessink striedavo hral skoro na všetkých týchto gitarách, len na rezofonickú dvanásťstrunovú počas celého večera rad neprišiel. I tak však tento bluesman predviedol skvelú show. Znela rytmická, plnokrvná a rozmanitá akustická hudba a obecenstvo očarila: počas hrania sa mnohokrát ozýval potlesk do rytmu. Hans Theessink šikovne hral aj na ústnej harmonike a jeho slajdovanie po strunách gitár bolo ako z iného sveta.
Setlist tvorili vlastné (napríklad Big Bill´s Guitar či Wishing Well) i známe prevzaté (napríklad Wayfaring Stranger či Walking The Dog) skladby. Hans Theessink, ktorý pochválil vystúpenie Ľuboša Beňu & Bonza Radványiho, počas koncertu každú pesničku uviedol krátkym rozprávaním v angličtine a pokúsil sa aj o zopár slovenských slov. Jeho príjemný hlboký hlas bolo radosť počúvať, a nespieval len on sám – často mu ochotne „vypomohlo“ i publikum. Počas pesničky Maybellene zaujal hrou s naťahovaním a povoľovaním jednej struny na gitare. Po skončení koncertu si poslucháči vytlieskali prídavok: gospel skombinovaný s pesničkou Boba Marleyho One Love, v ktorom si zase zaspievali.
Počas prestávky Peter „Bonzo“ Radványi pripomenul tri dôležité výročia spojené s Johnom Dopyerom a s dobrom, pripadajúce na tento rok. John Dopyera si žiadosť o prvý americký patent na rezofonickú gitaru podal v roku 1926, takže tohtoročný Malý Dobrofest sa konal aj na počesť 95. narodenín dobra. Okrem toho si pripomíname aj 25. výročie slávnostného otvorenia Dvorany slávy dobra v trnavskom Dome hudby (konalo sa 28. augusta 1996). Je to prvé a jediné múzeum rezofonických gitár so stálou expozíciou na svete. A do tretice: 1. augusta 2001 vydala Slovenská pošta poštovú známku, ktorá je venovaná pamiatke Johna Dopyeru a je na nej zobrazené rezofonické dobro. Tohto roku oslavujeme teda aj 20. výročie vydania prvej a dosiaľ jedinej „dobro“ známky na svete. A keďže osláv nie je nikdy dosť, prišlo aj prekvapenie: Peter „Bonzo“ Radványi a Andrej Halada slávnostne predstavili knižku Dobro 2000 – 2020, ktorá krátko predtým prišla z tlačiarne. Táto knižka je pokračovaním publikácie Dobro 1989 – 1999 (Bibliografia článkov o rezofonickom dobre, jeho vynálezcoch a Dobrofeste v slovenských novinách a časopisoch) a predstavená bude oficiálne na špeciálnom koncerte v októbri. Už na Malom Dobrofeste 2021 ju však slávnostne pokrstil hrou na dobre Petr Sláma z kapely Cop.
Hneď potom plzenská bluegrassová hudobná formácia Cop ovládla pódium. Ako prezradil Peter „Bonzo“ Radványi, na medzinárodnom hudobnom festivale Dobrofest Trnava táto kapela vystupovala až jedenásťkrát, takže tento rok dosiahla „plzenskú dvanástku“. Zahrala v zostave: Míša Leicht – gitara, spev, Petr Sláma – dobro, Jirka Vopava – mandolína, husle, spev, Honza Šavel – basová gitara a Martin Fridrich – banjo, spev. Hudobníkov na Nádvorí prekvapil fanúšik, ktorý im priniesol na pódium na podnose pivo. Cop vznikol v roku 1978, takže je na scéne už úctyhodných štyridsaťtri rokov. Jeho lídrom je Míša Leicht. Na začiatku priznal, že na Slovensku už nevystupovali asi tri roky.
Na koncerte zahrali prierez svojím repertoárom za celý čas existencie kapely. Temperamentná, životom pulzujúca bluegrassová hudba a rezký spev nabudili celé Nádvorie. Zneli pesničky ako Mávej, stůj, Tajný přání, Baby, Má dáti, dal či Harley. Kapela koncert spestrila aj dvoma skladbami od českej kapely Greenhorns (Žlutá kytka a Kočárem mým je vagón uhlí), ktoré boli zo štúdiového albumu Copu Nezapomeň, z čeho jsi vyšel… (Tribute to Greenhorns) (2015). Medzi pesničkami Míša Leicht rozprával o histórii Copu, a tiež o veselých zážitkoch z trnavského Dobrofestu, čím publikum dobre bavil. Poznamenal, že poslucháči na Slovensku sú spontánnejší a na hudbu lepšie reagujú než Česi. Publiku opakovane ďakoval za krásnu atmosféru na koncerte. Záverečnou pesničkou koncertu bola Pár minut, počas ktorej obecenstvo spievalo refrén. Po aplauze nasledovali ešte dva prídavky: rezká Nic víc a pomalá Tennessee Waltz.
Malý Dobrofest je malý len svojím názvom: veľký je dôležitosťou dobra (vo všetkých jeho významoch) a hudobníckym a fanúšikovským nadšením. Každý rok prináša do Trnavy radosť a pohodu. Malý Dobrofest je s Malým Rímom nerozlučne spojený a mám veľkú radosť, že tomu tak je. Veľmi sa už teším na budúci ročník a rozhodne nie som sama.
Ružena Šípková
02/09/2021