Udeľovanie najprestížnejších hudobných cien na svete, cien Grammy, sa v tomto roku uskutočnilo o trochu skôr, aby sa tak organizátori vyhli prípadnej konkurenčnej kolízii so zimnými Olympijskými hrami v Soči. Slávnostná ceremónia sa preto uskutočnila už v nedeľu 26. januára v Staples Center v Los Angeles. Medzi 84 rozličnými hudobnými kategóriami nás samozrejme najviac zaujímala tá, ktorá bola vyhradená pre blues – štyridsiataôsma v poradí – s názvom Najlepší bluesový album (Best Blues Album).
Kategória “Najlepší bluesový album“ – Charlie Musselwhite and Ben Harper (Foto Maury Phillips/WireImage.com).
Členovia Národnej akadémie nahrávacích umení a vied do nej nominovali 5 vynikajúcich albumov, ktoré vyšli v období medzi 1. októbrom 2012 a 30. septembrom 2013. V tvrdej konkurencii minuloročných noviniek od Jamesa Cottona, Bobby Rusha, Beth Hart & Joe Bonamassu a spomienkového holdu harmonikárovi a spevákovi Little Walterovi zlatý gramofónik nakoniec získala dvojica Ben Harper a Charlie Musselwhite za ich spoločný projekt s názvom Get Up!
Cenu Grammy si z Los Angeles odniesol aj ďalší známy americký bluesman, gitarista a spevák Gary Clark Jr., ktorého skladba Please Come Home z jeho albumu Blak and Blu získala prvenstvo v kategórii Best traditional R&B performance.
Kategória “Najlepší historický album“ – The Rolling Stones (Foto Roger Jackson/Central Press/Getty Images).
Bez ocenenia neostali ani slávni britskí veteráni, skupina The Rolling Stones, ktorá získala Grammy v kategórii Najlepší historický album za svoj dokument Charlie Is My Darling s nahrávkami z koncertného turné Stones v Írsku z roku 1965. Ďalšia britská superskupina Led Zeppelin zasa zvíťazila v kategórii Best Rock Album zo svojim záznamom reunion koncertu z roku 2007 v Londýne s názvom Celebration Day, na ktorom hrali aj vyložene bluesové skladby ako Dazed And Confused, In My Time Of Dying, Nobody´s Fault But Mine a nakoniec aj slávna Whole Lotta Love je vlastne upravená bluesová klasika You Need Love od Muddy Watersa.
Bonzo Radványi
Január 2014