V stredu 14. júna 2023 sa v záhradnej čitárni Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave v rámci cyklu Poézia slova a života uskutočnila beseda s maliarom, grafikom, ilustrátorom, dizajnérom, vydavateľom a pesničkárom Igorom Cvachom, spojená s jeho hudobným recitálom, v ktorom nechýbalo ani blues.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Začalo sa pekne po trnavsky „pet minút po péci“. Moderátor Pavol Tomašovič chcel spolu s hosťom pripomenúť nálady a chute leta. V roku 2022 vyšla Igorovi Cvachovi vo vydavateľstve Pars Artem kniha Sexaginta. Je to zbierka jeho štyridsiatich pesničkových textov a dvadsiatich epigramov, ktorú si aj ilustroval. Rezonuje v nej životodarná energia. Igor Cvacho nás svojimi výtvarnými i literárnymi dielami učí vnímať aj to, čo je našim vnemom skryté. Ako prezradil, latinský názov jeho knihy znie síce pikantne, no po slovensky znamená „šesťdesiatka“, teda vek, ktorý už jej autor dovŕšil. Igor Cvacho je 35 rokov umelcom na voľnej nohe.
Okrem iného je aj tvorcom a vydavateľom knižných bibliofíií v limitovaných edíciách. Tá najnovšia sa volá 2020 Blues a obsahuje texty štyroch bardov českého blues – Josefa Kainara, Jiřího Suchého, Jana Spáleného a Václava Hraběho, doplnené grafickými listami Igora Cvacha (v pamäti mi utkvel napríklad ten, na ktorom je vyobrazená rezofonická gitara). Igor Cvacho si je istý, že spolupráce s inými umelcami ho obohatili. Ide napríklad o Karla Kryla, ktorého pesničky hrával ešte za socializmu. Neskôr, v 90. rokoch sa aj stretli a skamarátili. Ich spoluprácou vznikla knižka Pod grafiku (1993). Žiaľ, krátko po jej uvedení do života Karel Kryl zomrel. Igor Cvacho mu vytvoril pamätnú dosku, ktorá je umiestnená na budove Bábkového divadla v Žiline, kde sa konal krst ich spoločnej knižky. Po smrti Karla Kryla nastal zlom v živote Igora Cvacha: začal písať vlastné pesničky. Jeho tvorba zahŕňa rôzne žánre, pesničky smutné, milostné, satirické, kritizujúce spoločenské pomery, no všetky vychádzajúce zo života. Pre jeho epigramy je charakteristická nadsádzka a smiech cez slzy.
Jeho pesničkárska tvorba vyšla na štyroch autorských CD albumoch: Na ceste (2006), Modré dni (2010), Tretia úroda (2015) a Znaky doby (2019). V roku 2010 mu vyšla prvá kniha pesničkových textov Modrou cestou. Jeho prvá kapela bola folkrocková a volala sa 3Drive. Nanešťastie, obdobie covidu ju „rozglejilo“. Igor Cvacho teda založil folkovú kapelu Šantán. Podľa jeho slov boli „folkáči“ kedysi svedomím národa a ich texty sa počúvali a šírili často tajne. Ich myšlienky boli prejavom opozície a nadčasovej múdrosti. No aj v dnešnej dobe je o čom spievať a čo kritizovať. On sám „rýpe“ napríklad do toho, že v spoločnosti sa opäť často akcentuje len jeden oficiálny názor. Pevne však dúfa, že spoločnosť je už vyspelejšia ako pred rokom 1989. Dôležité je pre neho i poukazovanie na ekologické problémy, na drancovanie prírody.
Na podujatí v záhradnej čitárni Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave Igor Cvacho presvedčivo zaspieval viaceré vlastné pesničky a zručne sa sprevádzal na akustickej gitare a ústnej harmonike. Zazneli až tri pesničky, ktorých texty sa objavili v knihe Sexaginta v časti nazvanej jednoducho Blues: Modré dni, Obava blues a Jesenné blues. Vypočuli sme si aj ľúbostný „čardášik“ Zabúdam, moja milá a pesničku s tajomným príbehom Cor de Waal. Podstatnú časť pesničky Rúbaň holá napísal Igor Cvacho za volantom auta cestou z Kľaku, keď ho šokoval pohľad na vyrúbané stromy. Posledná pesnička Naplno žiť bola tak trochu návodom, ako pristupovať k životu. Vnímavé obecenstvo slová i hudbu ocenilo potleskom.
Na konci podujatia Pavol Tomašovič poznamenal, že na budúci rok možno privítajú na pôde knižnice Igora Cvacha aj s kapelou. Doložil, že s vnímaním, že sme súčasťou prírody, možno nájsť harmóniu nielen písaním a maľovaním, ale aj žitím. S tým súhlasím, aj keď život je niekedy poriadne blues…
Ružena Šípková
24/06/2023