Prvá decembrová sobota poskytla veľmi príjemný zážitok návštevníkom klubu Blue Note v Novom Meste nad Váhom. Na svoje si prišli najmä pamätníci a fanúšikovia hudby sixties, ktorí prišli na koncert slávnej britskej skupiny The Animals s trochu pozmeneným názvom The Animals & Friends. Zmenilo sa aj obsadenie kapely, keďže v priebehu rokov z pôvodných členov zostal len 81- ročný bubeník John Steel, ktorý sa obklopil mladšími spoluhráčmi. Ale toto nikto neriešil. Kapela znela patrične staromódne a s chuťou „odpaľovala“ jeden starý hit za druhým. Všetci sme si užívali radostnú možnosť spomienkového návratu do polovice 60-tych rokov, do čias, keď skupina The Animals konkurovala takým velikánom ako boli The Beatles alebo The Rolling Stones. Hráči sa síce pomenili no staré hity zostali večné.
Skupina The Animals & Friends je práve na dlhom koncertnom turné, ktoré ju po návrate z októbrovej návštevy Austrálie priviedlo teraz, koncom roka, aj na Slovensko, kde mala dve zastávky. V piatok 2. 12. v Bratislave a v spomínanú sobotu 3. 2. v Novom Meste nad Váhom. Pokiaľ veterán John Steel vzadu polozakrytý činelami spoločne s basistom a sprievodným vokalistom Rob Ruizom spoľahlivo riadil kapelový rytmický motor, pozornosť publika sa sústreďovala najmä na frontmana, speváka a gitaristu Danny Handleya, ktorý plnil aj funkciu moderátora a baviča. Byť v kapele, v ktorej kedysi spieval ikonický Eric Burdon, nie je určite ľahké a jednoduché, no Danny to zvládal na jedničku. V pohode odspieval a odohral všetky skladby okrem jednej, ktorú prenechal vo výbornej forme hrajúcemu vynikajúcemu klávesákovi a vokalistovi Barney Williamsovi. Ten prišiel namiesto ohláseného Micka Gallaghera a po celý večer exceloval najmä klavírnymi boogie sólami a samozrejme pulzujúcim organom, tak typickým pre zvuk skupiny.
Koncert odštartoval skladbou Baby Let Me Take You Home z debutovej singlovky The Animals z roku 1964. Vzápätí nasledovala prehliadka najväčších hitov skupiny z obdobia rokov 1964 -1966, ktoré The Animals dostali na špicu britského rhytm & bluesu – It´s My Life, Don´t Bring Me Down, I´m Crying, Don´t Let Me Be Missunderstood s nádhernou dlhou predohrou na klávesoch, I´m Going To Change The World, We´ve Gotta Get Out Of This Place atď. Všetky v pôvodných aranžmánoch a s dominantným zvukom klávesov Barney Williamsa. Okrem nich The Animals zahrali aj celý rad verzií známych bluesových štandardov ako I Believe To My Soul, Bring It On Home To Me, Night Time Is The Right Time či dve skladby od obľúbeného speváka a gitaristu Jimmy Reeda Bright Lights Big City a Big Boss Man, doplnené o Hi Heel Sneakers, ktoré The Animals kedysi spopularizovali na svojich veľkých platniach a koncertoch. Zaujímavé, že medzi nimi chýbala veľmi úspešná verzia skladby Boom Boom od John Lee Hookera z ich prvého albumu, ktorá vyšla aj na singli a dostala sa dokonca do US hitparády. Keď som sa po koncerte opýtal Johna Steela a Dannyho prečo ju nehrali, s úsmevom odvetili, že ju samozrejme majú v repertoári ako aj celý rad ďalších skladieb, no svoj koncertný setlist každý večer trochu obmieňajú a na Boom Boom im v sobotu už jednoducho nevyšiel čas.
Koncert ukončila dlhá verzia skladby Night Time Is The Right Time, počas ktorej si gitarista pri sóle sadol na kraj pódia a potom spievajúc obehol celý klub. To bol už záver, ďakovačka a rozlúčka. Samozrejme bolo jasné, že sa kapela ešte na pódium vráti, lebo dovtedy nezaznel najväčší hit, najslávnejšia klasika skupiny – skladba House of the Rising Sun. Tak aj bolo. The Animals nechali na seba chvíľu čakať a potom, keď sa vytlieskaní nadšeným publikom vrátili na pódium, atmosféra kulminovala. John Steel podišiel k mikrofónu a ohlásil očakávanú svetoznámu pieseň. Bývalá britská i americká hitparádová jednička s jej typickými gitarovými arpeggiami znela aj po skoro 60 rokoch neuveriteľne čerstvo.
Na záver sa už len pochválim, že vďaka návšteve koncertu v Blue Note mi k podpisu Erica Burdona na obale starej platne The Animals pribudol aj podpis Johna Steela.
Bonzo Radványi
Foto: Miro Bartoš
13/12/2022