Modrý štvrtok a Andi Ray Haverda v Trnave

Rock´n´roll a country na modro

Päť dní po festivale Blues Moods 2018 sa v Trnave uskutočnilo ďalšie podujatie organizované Trnavskou hudobnou spoločnosťou, o. z.. Tentoraz to bol novembrový Modrý štvrtok (Blue Thursday). Hosťom domácej kapely Second Band bol bratislavský klavirista a spevák Andi Ray Haverda, ktorého hudobným poslaním a vášňou je rock´n´roll. Podujatie podporili: Libros, Halada – advokátska kancelária, Real Centrum, Vodáreň Craft Bistro, Webhouse, Rádio Bunker, Rádio Devín, Mestská televízia Trnava, média Trnavsko a Trnava Dnes ako aj portály Domesta.sk, Trnavalive.sk, Trnavskyhlas.sk, Slovakblues.sk a Bluesmusic.sk.

Modrý štvrtok a Andi Ray Haverda v Trnave

Takže 15. novembra 2018 som si vykračovala po večernej Trnave. Keď som už „zdravotnú prechádzku“ úspešne absolvovala a vstúpila som do Vodáreň Craft Bistra, zbadala som pri stoloch viacero mamičiek, ba tuším aj oteckov s malými deťmi. Myslím si, že som vyvalila oči. Deň predtým som totiž bola v Bratislave na welcome party (uvítaní do života) básnickej zbierky, ktorej hlavnou témou je tehotenstvo a materstvo. Ani by mi nenapadlo, že pred Modrým štvrtkom sa mi to pripomenie. Tuším sa tomu hovorí flashback… Mamičky tam však nepriniesli svoje deti, aby si od malička zvykali na rock´n´roll. Čoskoro mladé rodinky odišli a prípravy na hudobný večer sa naplno rozbehli. Aj priaznivci blues a príbuzných žánrov sa začali schádzať.

Modrý štvrtok a Andi Ray Haverda v Trnave

Chvíľku po 20.00 hod. všetkých prítomných privítal vedúci sekcie blues Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z. a hudobník Peter Stojka a ako vždy povedal rôzne informácie o projekte Modrý štvrtok a o podporovateľoch tohto podujatia. Prvé kolo, počas ktorého hrala kapela Second Band pesničky zo svojho bluesového repertoáru, trvalo asi tri štvrte hodiny. Jej zostava ostáva stabilná: Juraj Parízek – spev, gitara, Peter Stojka – ústne harmoniky, Marek „Polo“ Polonec – basová gitara a Denis Čapkovič – bicie. Na začiatku prišla na rad skladba Slow Down. Potom sa mi dlhší čas zdalo, že v ten večer sa hrajú akési pomalé pesničky.


Že by preto, že názov tej prvej prikázal spomaliť? Hudba však, ako sa hovorí, „šlapala“, takže to bolo fajn. Zvlášť, keď som videla, ako si hudobníci hranie užívajú, napríklad v pesničke Key To The Highway. Až od skladby I Want To Be Loved, v úvode ktorej zaznela rázna hra bicích, som pobadala zrýchlenie tempa. V pesničke Green River sa už hudobníci poriadne rozbehli a rýchla bola aj posledná – Mystery Train. Obecenstvo malo očividne z bluesovej hudby radosť. Postupne sa dostaneme aj k rock´n´rollu, vravela som si.

Počas prestávky prebehla tradičná súťaž o ústnu harmoniku. Našiel sa odvážlivec menom Marek. Keď ho Peter Stojka vyzval, aby hocičo zahral, z publika sa ozývalo: „Aké hocičo? My chceme Vtedy na západe!“ Marek napokon zahral celkom peknú pomalú pesničku, pričom ho na gitare sprevádzal Juraj Parízek. Marek sa teda stal majiteľom úplne novej ústnej harmoniky od firmy Hohner.

Modrý štvrtok a Andi Ray Haverda v Trnave

Na začiatku druhého kola Peter Stojka pripomenul, že sa jedná už o 23. pokračovanie projektu Modrý štvrtok. Následne privítal hosťa kapely Second Band Andiho Raya Haverdu, ktorý už tento rok v lete účinkoval ako člen hudobnej formácie Jay Mood na Blues Moods Summer Special 2018. Toto podujatie sa uskutočnilo na Nádvorí kultúrneho centra Malý Berlín v Trnave. Žiaľ, vtedy výborne rozbehnutý koncert ukončili dažďové prehánky. Modré štvrtky sa, našťastie, všetky konajú pod strechou a vo Vodárni je sucho, hoci má v názve vodu. Andi Ray Haverda hral a spieval so Second Bandom skladby z oblasti rock´n´rollu a country. Ako zdôraznil Peter Stojka, hosť s bandom si ich vopred spolu nenacvičili. Čo sa týka spevu i hrania na klavíri, Andi Ray Haverda hneď od prvej pesničky Mean Woman Blues (ktorej autorom je Claude Demetrius), ako sa vraví, išiel naplno a kapela za ním nezaostávala.


Okrem hosťa počas celého vystúpenia s chuťou sólovali i gitarista a harmonikár. Pri druhej skladbe Cold, Cold Heart od Hanka Williamsa mi chodilo po rozume, že country a blues vlastne nie sú od seba tak ďaleko, ako by sa zdalo a že bez týchto hudobných žánrov by nebolo ani rock´n´rollu. Nasledovali rock´n´rollové klasiky Jenny, Jenny, ktorú preslávil Little Richard, Matchbox, jedna z najznámejších nahrávok Carla Perkinsa, a Be-Bop-A-Lula, ktorú po prvýkrát nahrali v roku 1956 Gene Vincent and His Blue Caps. Modrý štvrtok sa niesol v poriadne temperamentnom duchu a hudobníci pri hraní aj veselo improvizovali. Publikum ich energickú hudbu veľmi dobre prijímalo. Andi Ray Haverda má silný hlas, ktorý sa k živelnej hudbe výborne hodí.

Rovnako podmanivo však dokáže spievať aj country balady, ako napríklad I´ll Make It All Up To You. Jej autorom je Charlie Rich a známa je i v podaní Jerryho Lee Lewisa. Započúvaná do spevu som robila fotky a až po hodnej chvíli som si uvedomila, že Andi Ray Haverda práve hrá a spieva len so sprievodom rytmiky. A tiež mi napadlo, aká je dobrá rytmika dôležitá, hoci väčšinou ostáva v úzadí. Dynamickú skladbu Money (That´s What I Want) preslávili hlavne The Beatles. Keď som však počúvala, ako ju Second Band s hosťom hral, spomenula som si, že ako teenagerka som ju mala na magnetofónovej kazete, na ktorej boli pesničky Willieho Nelsona a Waylona Jenningsa. Country skladba Your Cheatin´ Heart od Hanka Williamsa patrí medzi tie pomalšie, zato nasledujúci rock´n´roll Milkshake Mademoiselle od Jerryho Lee Lewisa bol poriadny rámus.


V pomalej country skladbe I Can´t Stop Loving You, známej v podaní Raya Charlesa, spieval Andi Ray Haverda na začiatku poriadne dôrazne a zahral aj jedno zo svojich pekných sól. Potom si Juraj Parízek asi povedal, že keď vo Vodárni, tak s vodou a hodnú chvíľu hral na gitare technikou slide so sklenenou fľaškou, v ktorej bolo trochu minerálky. Samozrejme, odmenou za toto sólo mu bol veľký potlesk. Na záver kola s hosťom zazneli ešte dve rýchle rock´n´rollové pesničky: High School Confidential od Jerryho Lee Lewisa a What´d I Say, ktorej autorom je Ray Charles. Druhé kolo trvalo približne hodinku. A keďže obecenstvo i hudobníci sa vynikajúco bavili, prišiel na rad i prídavok: rezká pesnička Johnny B. Goode od nezabudnuteľného Chucka Berryho. Tú mi však už Second Band a Andi Ray Haverda hrali akoby na rozlúčku, pretože ma čakala ešte dlhá cesta domov.

Modrý štvrtok a Andi Ray Haverda v Trnave

Novembrový Modrý štvrtok bol dôkazom toho, že z rock´n´rollu, country a blues sa dá namiešať naozaj osviežujúca hudobná zmes. S odtieňom do modra ako voda, keďže „miestom činu“ bolo Vodáreň Craft Bistro.

Ružena Šípková
November 2018