Život legendárneho amerického bluesového gitaristu, speváka a skladateľa Roberta Johnsona (1911-1938), je opradený rúškom tajomstva. Historici nie sú si istí dátumom jeho narodenia a nejasnosť panuje aj okolo jeho smrti. Hovorí sa o žiarlivom manželovi, ktorý mu nasypal otrávu do whisky. Takisto nie je isté ani presné určenie miesta jeho posledného odpočinku. O Johnsonov hrob sa sporia až tri mestá v blízkosti Greenwoodu v štáte Mississippi. Mýtus o ňom dotvára aj príbeh ako o polnoci na krížnych cestách zapredal svoju dušu diablovi, ktorý ho potom naučil hrať na gitare.
Robert Johnson vo svojej dobe nezískal žiadny veľký komerčný úspech alebo verejné uznanie. Ako potulný muzikant hrával väčšinou na ulici, v juke jointoch a na sobotných tancovačkách a bol známy len veľmi úzkemu okruhu poslucháčov v oblasti delty rieky Mississippi, kde strávil väčšiu časť svojho krátkeho života. Umrel v auguste 1938 vo veku len 27 rokov a je jedným z prvých členov tzv. hudobného klubu slávnych dvadsaťsedmičkárov. Jediným šťastím bolo, že sa zachovali jeho nahrávky z rokov 1936 a 1937, ktoré dokazujú jeho neobyčajný hudobný talent.
Nahrávky sa po dlhých rokoch vynorili začiatkom 60-tych rokov zo zabudnutia a vyšli znova na platniach. Bolo to dohromady 29 skladieb ako Cross Road Blues, Ramblin´ On My Mind, Sweet Home Chicago, Walking Blues, Love In Vain, Come On In My Kitchen atď., z ktorých väčšina sa v priebehu času stala obľúbenými bluesovými štandardami a ich autorovi posmrtne vyniesli titul Kráľa delta bluesu, cenu Grammy, Blues Music Award a množstvo ďalších ocenení. Ba dokonca v roku 1994 vyšiel portrét Roberta Johnsona aj na americkej poštovej známke.
Ako Robert Johnson vyzeral, vieme už len z dvoch autentických fotografií, ktoré sa zachovali u jeho nevlastnej sestry Carrie Thompsonovej a ktoré sa objavujú neustále na obaloch jeho retro albumov. No práve pred niekoľkými dňami sa objavila správa o novej knihe, ktorá má výjsť začiatkom júna a na jej obálke je doteraz neznáma fotografia legendárneho bluesmana. Spomienkovú knihu s názvom Brother Robert: Growing Up with Robert Johnson (Brat Robert: Vyrastanie s Robertom Johnsonom) napísala spolu s Prestonom Lauterbachom ďalšia nevlastná sestra Roberta Johnsona, 94-ročná Annye Andersonová. Tá vyrastala ako dieťa v rovnakej rodine ako Johnson a tvrdí, že bola pri tom, keď sa Johnson fotografoval. Ako sama hovorí „fotografia vznikla vo fotoautomate na Beale Street v Memphise, kam som prišla spolu so sestrou Carrie a bratom Robertom.
Mala som vtedy 10 alebo 11 rokov. Pamätám sa, ako niesol gitaru a brnkal na nej, keď sme tam šli. Stačilo len vojsť dnu, hodiť niklák (nickel – 5-centová minca) do automatu, zatiahnuť záclonu a odfotiť sa.“ Nefotografovala sa len ona, ale aj brat Robert. Je to vlastne historická selfie fotografia z inej epochy a z dnešného pohľadu možno jeden z najlepšie investovaných niklákov, ktorý kedy Johnson utratil. Spomienková kniha Johnsonovej nevlastnej sestry obsahuje nové podrobnosti o jeho rodine, hudbe, vplyvoch, tragickej smrti atď. Prináša nový pohľad na osobnosť bluesmana, ktorého skutočný život zväčša prekrýva umelo vytvorená legenda.
Nahrávky Roberta Johnsona ovplyvnili viaceré neskoršie generácie hudobníkov a posmrtne, s odstupom niekoľkých desaťročí, zmenili hudobnú scénu tak, ako ju poznáme dnes. K jeho najväčším ctiteľom patrí Eric Clapton, ktorý ho označil za „najdôležitejšieho bluesmana, aký kedy žil“. Clapton nielenže hrával Johnsonove skladby už v časoch keď bol členom Bluesbreakers Johna Mayalla alebo skupiny Cream, ale v roku 2004 nahral aj kompletný album s verziami 14 skladieb Roberta Johnsona, ktorý nazval Me and Mr. Johnson.
Bonzo Radványi
26/05/2020