20. apríla prišla z Ameriky správa o smrti známeho bluesového gitaristu a speváka Guitar Shortyho, ktorý zomrel vo veku 87 rokov v Los Angeles. Rodák z Houstonu v Texase, vlastným menom David William Kearney, začal hrať na gitare už v útlom veku a pod vplyvom legendárnych bluesových gitaristov ako B. B. King, Guitar Slim či T-Bone Walker sa venoval bluesu. Ešte ako teenager sa stal členom Walter Johnson Bandu a tam mu kvôli nízkemu vzrastu prischla prezývka Shorty, ktorá ho potom sprevádzala po celý život.
Na jednom vystúpení upútal pozornosť Willie Dixona, pod ktorého dohľadom potom roku 1957 nahral v Chicagu svoj prvý singel so skladbou You Don´t Treat Me Right pre Cobra Records. Nahrávka vzbudila zasa pozornosť Ray Charlesa, ktorý ho následne pozval do svojej kapely. Guitar Shorty sa neskôr presídlil na západné pobrežie, kde hral najprv so Sam Cookom a čoskoro s vlastnou kapelou vystupoval po celých Spojených štátoch a spolupracoval s množstvom slávnych umelcov.
Niektorí hudobní publicisti považujú Guitar Shortyho za priekopníka moderného bluesrocku. Bol to práve Guitar Shorty, ktorý svojim gitarovým majstrovstvom inšpiroval mnohých mladších gitaristov, vrátane Buddy Guya a Jimi Hendrixa, ktorého nevlastná sestra Marsha bola Shortyho manželkou. Preslávil sa aj ako showman. V mladšom veku vystrájal na pódiu rozličné artistické kúsky – robil kotrmelce a saltá a jeho špecialitou bolo balansovanie na hlave, pri ktorom samozrejme neprestával hrať na gitare.
Ťažiskom jeho kariéry boli koncerty. Aj keď koncom päťdesiatych a začiatkom 60. rokov nahral niekoľko singlov, prvým regulérnym albumom sa mohol pochváliť až roku 1991. Do štúdia sa dostal počas svojho prvého koncertného turné po Veľkej Británii, kde s podporou Otisa Granda, amerického gitaristu žijúceho v Británii, nahral ako Guitar Shorty & The Otis Grand Blues Band album My Way or the Highway s deviatimi vlastnými skladbami.
No najväčší úspech zažil až v ďalšej dekáde, keď roku 2004 začal nahrávať pre Alligator Records a jeho štúdiové albumy Watch Your Back (2004) a We The People (2006) sa dostali na popredné miesta v rebríčku najpredávanejších bluesových albumov Billboard Top Blues Albums a kritika ich nazvala nadčasovými. Jeho diskografiu, ktorá má skoro dve desiatky položiek, uzavrel roku 2019 posledný album – Trying To Find My Way Back.
Guitar Shorty aj napriek vysokému veku pokračoval v nekonečnej sérii koncertov a turné so svojou kapelou aj naďalej. Dokonca sa dostal aj do našich končín, keď roku 2011 zahviezdil so svojou explozívnou show na festivale Blues Alive v Šumperku. Okrem už spomínaných nahrávok odporúčam na zoznámenie so staršími nahrávkami Guitar Shortyho z 90. rokov výberové double CD The Best of Guitar Shorty (2006), prípadne ďalšiu zaujímavú výberovku s názvom Rare and Live, ktorá vyšla v minulom roku.
Bluesová scéna je chudobnejšia o ďalšieho významného gitaristu, speváka a skladateľa. Guitar Shorty – bluesman malý vzrastom no veľký svojim umením zomrel 20. apríla vo veku 87 rokov v Los Angeles.
Rest in peace!
Bonzo Radványi
01/05/2022
.