Vo štvrtok 6. septembra 2018 som sa spolu so svojou mamou vybrala vlakom do Skalice, kde sa v reštaurácii Srdiečko konalo finále celoslovenskej súťažnej prehliadky bluesových kapiel a sólistov Slovakian Blues Challenge 2018. Počasie bolo príjemne slnečné a cesta nám v pohode ubehla. Že je skalická reštaurácia Srdiečko naklonená dobrej hudbe, je všeobecne známe. Aj tentoraz sa jej priestory zaplnili fanúšikmi (nielen) bluesovej hudby. Takéto podujatia prajú stretnutiam priateľov a známych a ja i moja mama sme sa v Srdiečku cítili veľmi príjemne.
Finále Slovakian Blues Challenge 2018 sa začalo krátko po 19.00 hod. Všetkých prítomných srdečne privítal hlavný organizátor podujatia Ľuboš Beňa, bluesman a predseda SLOVAKBLUES, o. z.. Potom sa slova ujal moderátor večera, bluesman Peter „Bonzo“ Radványi. Publikum ubezpečil, že v ten večer nebude ani hrať, ani prítomných nútiť spievať, pretože je Master of Ceremonies, MC Bonzo. Ako povedal, čakali nás vystúpenia dvoch kapiel a jedného sólistu. Upozornil nás všetkých, aby sme nezabudli tlieskať, lebo to môže pomôcť odbornej porote pri rozhodovaní o víťazovi.
Medzinárodnú odbornú porotu tvorili známe a uznávané osobnosti z oblasti hudby. Predsedom poroty bol František Grebeči, dramaturg piešťanského hudobného festivalu Lodenica. Poľskými členmi poroty boli Andrzej Matysik so svojou manželkou Danutou Matysik, vydavatelia časopisu Twój Blues – jediného poľského časopisu venovaného výlučne bluesovej hudbe. Ostatní členovia poroty boli z Českej republiky: Milan Tesař, moderátor z brnianskeho Rádia Proglas, Jaromír Kratochvíl, spolumajiteľ českej nahrávacej spoločnosti Indies Happy Trails Records a Karel Prokeš, organizátor folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček vo Valašskom Meziříčí, jedného z najstarších a najväčších letných hudobných festivalov v Čechách. Finále Slovakian Blues Challenge 2018 sa uskutočnilo aj vďaka podporovateľom, medzi ktorých patria hlavne Neinvestičný fond Mesta Skalica a reštaurácia Srdiečko.
Vo finále celoslovenskej súťažnej prehliadky bluesových kapiel a sólistov Slovakian Blues Challenge má každá kapela či sólista vyhradený čas 30 minút na svoje vystúpenie, počas ktorého sa snaží presvedčiť porotu o svojich kvalitách a zabojovať o víťazstvo. Prvými súťažiacimi toho večera boli Eva Halczyn & Band. Eva Halčinová alias Eva Halczyn je mladá speváčka pochádzajúca z Kežmarku a jej kapelu tvorili šikovní hudobníci z rôznych miest východného Slovenska: Rado Šulek – elektrická gitara, Peter Pavličko – klávesy, Martin Samuely – basová gitara a Patrik Balega – bicie. Eva Halczyn študuje jazzovú hudbu na Hudobnej akadémii v Katowiciach, no blízke jej je aj blues. Upútala nielen výborným spevom a silným hlasom s peknou farbou, ale aj suverénnym pódiovým prejavom a pohotovým vyjadrovaním sa. Eva Halczyn & Band sa vo finále prezentovali známymi prevzatými skladbami.
Okrem skladby Mustang Sally, ktorú má v repertoári napríklad Buddy Guy, zazneli aj dve klasiky od B. B. Kinga (The Thrill Is Gone a Never Make Your Move Too Soon), o ktorom Eva Halczyn prezradila, že je jedným z jej veľkých idolov. Došlo i na jednu z jej najobľúbenejších pesničiek: Be My Ragman od poľskej jazzovej a bluesovej speváčky Beaty Przybytek. V skladbách sa prirodzene snúbili jazz a blues a poslucháči v Srdiečku odmieňali spevácke i hudobnícke výkony veľkým potleskom. Eva Halczyn ohodnotila svoju kapelu slovami, že za každým chlapom stojí silná žena a za každou ženou štyria silní chlapi. Kapela bola dobre zohraná, išla ako hodinky a zazneli mnohé pekné sóla. S obecenstvom v Srdiečku sa prvá súťažná hudobná formácia rozlúčila skladbou On Broadway, známou v podaní Georga Bensona. Eva Halczyn & Band svojím vystúpením nasadili latku úrovne poriadne vysoko.
Počas prestávky pred ďalším súťažným vystúpením „vyspovedal“ moderátor Peter „Bonzo“ Radványi speváka, gitaristu a autora piesní Adyho Kelemena, lídra kapely Kiero Grande, ktorá zvíťazila vo finále súťaže Slovakian Blues Challenge minulý rok. Ady Kelemen v rozhovore prezradil, čo im priniesla výhra a ako sa im hralo na European Blues Challenge 2018 v nórskom mestečku Hell, ďaleko od domova. Príliš skromne poznamenal, že to bola pre nich veľká vec: veď sú chlapci z dediny (z Veľkého Kýru) a hrajú hudbu z garáže… Doložil, že Azorské ostrovy, kde sa bude konať súťaž European Blues Challenge 2019, na ktorú postúpi víťaz zo Slovenska, sú tiež poriadne ďaleko. Tých, ktorí vyhrajú, teda čakajú strasti, dlhá cesta, výdavky, ale aj veľká skúsenosť. Za tú je vďačné aj Kiero Grande. Účasť na European Blues Challenge 2018 jej členom priniesla mnoho príjemných a priateľských kontaktov, napríklad s usporiadateľmi festivalov, a tiež publicitu a umeleckú inšpiráciu (kapela intenzívne pripravuje nový album).
Peter „Bonzo“ Radványi vyzval poslucháčov, že môžu pokojne tlieskať, dupať či búchať do stola, aby bola v Srdiečku dobrá atmosféra. Následne uviedol ďalšieho súťažiaceho, tiež novú tvár na slovenskej bluesovej scéne: gitaristu, speváka a autora piesní Štefana Uhriňáka alias Tonyho Bigmouth Pearsona, ktorý by si zaslúžil cenu za najvzdialenejšieho účastníka súťaže, pretože pricestoval až z Košíc. Má však aj skúsenosti zo zahraničia, ako teenager žil istý čas v USA. Tam je aj pôvod názvu jeho sólového projektu, jeho príbuzní žijúci v USA majú priezvisko „Pearson“. Okrem blues sa venuje aj jazzu. Vo finále Slovakian Blues Challenge 2018 vystúpil ako sólista, len s akustickou gitarou a so spevom. Sólové vystúpenie nie je nič jednoduché, ale Tony Bigmouth Pearson ho zvládol bravúrne. Publiku ponúkol hlavne svoje vlastné skladby.
Už v prvej pesničke Facing God´s Back predviedol, že vie zaujať i udržať si pozornosť poslucháčov. Je zručným hráčom na gitare a jeho hlboký a silný hlas je na blues ako stvorený. Rovnako ako prví súťažiaci, i on hral a spieval od srdca, jeho prejav bol naozaj presvedčivý a publiku odovzdával veľké množstvo energie. Pieseň Break A Fall je o tom, že človek si má stanoviť v živote vlastné ciele a ísť za nimi. Posolstvom pesničky Better Believe je, aby sme verili, že naša snaha má význam. Tony Bigmouth Pearson hral tak snaživo, až mu po gitare stekal pot. Jediné dve prevzaté skladby, ktoré v ten večer zahral a zaspieval, boli Personal Jesus od kapely Depeche Mode a Stormy Monday / Let The Good Times Roll Medley. Pieseň Ain´t Kiddin´ je o tom, že niekedy sa človeku proste nedarí. Not My Home je vlastný protestsong Tonyho Bigmouth Pearsona. S publikom, ktoré mu mohutne tlieskalo, sa rozlúčil skladbou Song Of The Tree.
Nasledovala trošku dlhšia prestávka a po nej prišli na pódium poslední súťažiaci: kapela Andi Ray Haverda Band z Bratislavy, ktorá funguje na slovenskej hudobnej scéne od roku 2015. Hrá prevzaté, hlavne rock´n´rollové skladby, ale nevyhýba sa ani blues či country, pretože tieto hudobné žánre stáli pri zrode rock´n´rollu. Peter „Bonzo“ Radványi dodal, že Andi Ray Haverda je aj hudobným publicistom a jeho články si možno prečítať napríklad v časopise Nový Populár. Tiež pripomenul skladbu Muddyho Watersa z albumu Hard Again (1977): The Blues Had A Baby And They Named It Rock´n´Roll. Hudobná formácia Andi Ray Haverda Band vystúpila v zostave: Andi Ray Haverda – klavír a spev, Lukáš „Luky“ Hrončiak – elektrická gitara, Juraj Kalász – basová gitara a kontrabas a Peter Szapu – bicie. Hudobníci začali v strhujúcom, priam nákazlivom rytme skladbou Mean Woman Blues. Jej autorom je Claude Demetrius. Mnohí poslucháči v reštaurácii Srdiečko sa pohojdávali do rytmu a po skladbe sa ozýval veľký potlesk.
Vypočuli sme si i dve pesničky z oblasti country hudby: Your Cheatin´ Heart a Cold, Cold Heart, obe od Hanka Williamsa, ale vo vlastnej úprave Andi Ray Haverda Bandu. Andi Ray Haverda mi nimi urobil veľkú radosť, pretože ako dieťa som na country hudbe vyrastala. Kapela nám však servírovala hlavne rock´n´rollové klasiky, ako sú Milkshake Mademoiselle od Jerryho Lee Lewisa a Matchbox, ktorú napísal Carl Perkins. Z pódia zneli pôsobivé sóla gitary i klavíra. Juraj Kalász hral v niektorých skladbách na basovej gitare a v niektorých na kontrabase. Rytmika bola rázna a spoľahlivá a Andi Ray Haverda miestami hral a spieval ako v tranze. Rezko hrajúca kapela obecenstvo dobre bavila, z jej prejavu bolo cítiť úprimnú lásku k hudbe. Úspech mali i pesničky I Can´t Stop Loving You, ktorú preslávil Ray Charles a What´d I Say (tú naspievali napríklad Elvis Presley či Jerry Lee Lewis). Andi Ray Haverda Band sa s publikom rozlúčil skladbou Jenny, Jenny, známou v podaní Little Richarda.
Približne o 21.30 hod. sa skončilo posledné súťažné vystúpenie. Počas prestávky prebiehalo rozhodovanie odbornej poroty a skutočne nemala jednoduchú prácu. O 21.50 hod. prišli na pódium najprv Peter „Bonzo“ Radványi, Ľuboš Beňa a predseda poroty František Grebeči a následne všetci súťažiaci. V reštaurácii Srdiečko vládlo napätie, všetci boli zvedaví a nedočkaví. Rozhodnutie poroty napokon oznámil jej predseda: víťazom finále celoslovenskej súťažnej prehliadky bluesových kapiel a sólistov Slovakian Blues Challenge 2018 sa stal Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson. Radosť víťaza a gratulácie nemali konca-kraja.
Čo dodať na záver? Súťaž prebehla skutočne úspešne: organizátori urobili výbornú prácu, výkony súťažiacich boli na vysokej úrovni a tí, ktorí nevyhrali, sa aspoň zviditeľnili a získali novú životnú skúsenosť a kontakty v oblasti bluesovej hudby. Bolo to krásne podujatie, myslím si, že každý, kto v ten večer navštívil reštauráciu Srdiečko, si prišiel na svoje. Už teraz som zvedavá, čo prinesie budúci ročník súťaže Slovakian Blues Challenge.
Text: Ružena Šípková
Foto: Ľuboš Beňa
September 2018