V týchto nenormálnych časoch môžeme o živých koncertoch len snívať. Žiadne internetové live streamy ich nenahradia. Videl som už celý rad takýchto vystúpení, chvíľku je to zaujímavé, no chýba im energia, ktorú si umelec vymieňa s publikom, chýba mi tam koncertná atmosféra. Preto vám dnes ponúknem krátku ukážku z pripravovanej knihy o stretnutiach s bluesovými a rockovými velikánmi so spomienkou na fantastický koncert z pred 10 rokov, ktorý mal všetkých koncertných 5 Pé a možno aj niečo naviac.
Stretnutie s bluesovou kráľovnou: Najväčším LIVE bluesovým zážitkom uplynulých dní bol nepochybne koncert americkej speváčky Shemekie Copelandovej, ktorý sa uskutočnil v piatok 23. apríla v Uherskom Brode. Hoci sme ešte len v prvej polovici tohto roka, už teraz môžem povedať, že bude veľmi silným favoritom na titul koncert roka. A to nielen pre mňa, ale aj pre mnohých fanúšikov zo Slovenska, ktorých na Moravu ako magnet pritiahlo meno speváčky ohlasovanej za novú bluesovú kráľovnu. Chýr, ktorý ju predchádzal neklamal.
Borek a Roman, organizátori koncertu, prežili kvôli islandskej sopke a následnému obmedzeniu leteckej dopravy poriadny nervák. Ale nakoniec všetko vyšlo k ich spokojnosti a najmä k spokojnosti bluesových fanúšikov, ktorí si v uplynulých rokoch zvykli na veľmi vysoký štandard koncertov v Uherskom Brode a putujú tam ako do zasľúbenej zeme. Shemekia priviedla na pódium svoju sprievodnú kapelu, ktorú viedol gitarista Artur Neilson. Ako jediný sa zúčastnil nahrávania speváčkinho posledného albumu Never Going Back, za ktorý je nominovaná na tohtoročnú prestížnu cenu americkej Blues Foundation v kategórii Contemporary Blues Female Artist of the Year, čiže Súčasná bluesová umelkyňa roka. Je len samozrejmé, že na jej koncerte nechýbali ani skladby z tohto aktuálneho albumu. Hneď ako druhá zaznela pieseň Dirty Water a o čosi neskôr aj titulná Never Going Back To Memphis.
Ako som už spomínal, Shemekia Copelandová si zobrala na svoje európske miniturné svoj tour band. Takto mala za sebou výborne zohranú kapelu, o ktorú sa mohla oprieť. Okrem gitaristu Artura Neilsona ju tvorili: klávesák Jeremy Baum, ktorý obsluhoval jednomanuálový Hammond organ XK2 s Lesley a synťák Roland. Ten väčšinou používal ako piano. Ďalej bubeník Rod Gross a jediný čierny muzikant, Kevin Jenkins, ktorý sa spolu s bubeníkom staral o neuveriteľne presný rytmus na svojej 5 strunovej basgitare. Zvuk len štvorčlennej kapely bol oproti štúdiovým nahrávkam oveľa drsnejší a povedal by som, rockovejší. Ale myslím si, že to nikomu neprekážalo, ba práve naopak. Hudba bola menej uhladená a Copelandovej hlas naživo bol oveľa pôsobivejší ako na štúdiových nahrávkach. Plný živočíšnosti a emócií. Speváčka predstavila na koncerte prierez skladieb zo svojich piatich doteraz vydaných platní.
V jej playliste napríklad nechýbal ani pomalý blues Salt In My Wounds z jej prvotiny či skladba Giving Up You. Z albumu The Soul Truth ponúkla zasa pieseň Who Stole My Radio, s ktorou dokázala rozospievať celé obecenstvo. Vrcholom koncertu bola ale nádherná skladba Ghetto Child, ktorú zložil jej otec, nebohý bluesový gitarista Johnny Copeland. V jej závere odložila mikrofón, kapela stíšila a ona zišla z pódia medzi ľudí. Vôbec ju medzi nimi nebolo vidieť, ale počuli sme ako spieva „I´m just the ghetto child in this so called free land“. Bolo to skutočne unplugged a veľmi pôsobivé. Toto si nemôže hocikto dovoliť. Shemekia Copelandová dokázala, že je nielen veľkou speváčkou s nádherným hlasom ale aj charizmatickou osobnosťou, ktorá si vie získať sympatie. To, že nadšené publikum nešetrilo potleskom a ováciami pre bluesovú kráľovnu, nemusím azda ani hovoriť. Ak mi neveríte, stačí sa pozrieť na youtube, kde dodnes nájdete záznam tejto vzrušujúcej chvíle z koncertu v Uherskom Brode.
Poldruhahodinová show ubehla neuveriteľne rýchlo a sympatická a usmievavá malá speváčka v jednoduchom fialovom svetríku bez rukávov, v tmavej sukni a v červených topánkach na poriadne vysokých opätkoch sa po opätovnom predstavení jednotlivých členov svojej kapely už lúčila. Samozrejme sme ju nenechali odísť len tak a po malej prestávke sme ju vytlieskali znova na pódium, kde na úplný záver spolu so svojou kapelou vystrihla odpichovú verziu známeho štandardu Let The Good Times Roll. Myslím si, že atmosféra koncertu zapôsobila aj na ňu, lebo netrvalo dlho a o niekoľko minút po koncerte vyšla zo zákulisia, fotografovala sa s fanúšikmi a podpisovala im plagáty a platne. A to nebýva u hviezd tejto kategórie bežné. Keďže som koncert uvádzal, stretol som ju v zákulisí a mal som príležitosť prehodiť s ňou aj pár slov. Ale prečo som to nevyužil a nedal si od nej podpísať cédečko, ktoré dodnes stojí na čestnom mieste v mojej zbierke, to si už nepamätám.
Shemekia medzičasom nahrala ďalších 5 výborných albumov, z ktorých najnovší s názvom Uncivil War vyšiel v októbri a momentálne ešte stále figuruje na predných miestach rebríčka najpredávanejších bluesových albumov v Amerike.
Text: Bonzo Radványi
Foto: Jindřich Oplt
12/12/2020